Year Name Age Hometown Local Talent Placement @
 Miss America
Notes
1933 Vivian Ferguson 20 Little Rock       disqualified - married
1938 Lorene Bailey   Jonesboro   Piano    
1939 Jean Thompson   Helena        
1940 Betty Benson   Forrest City        
1941 Ferol Amelia Dumas   Magnolia        
1943 Doris Love   Jonesboro   Dramatic Reading Semi Finalist  
1944 Mineola Graham   Brinkley        
1945 Leslie Hampton   Lake Village   Vocal    
1946 Rebecca McCall   Blytheville   Vocal 1st RU Swimsuit Prelim Winner
1947 Pam Camp   Little Rock   Sketching    
1948 Van Louis McDaniel   Forrest City   Monologue    
1949 Barbara Brothers   Little Rock   Painting Display & Poetry Semi Finalist  
1950 Mary Jennings   Hot Springs   Classical Vocal 3rd RU Swimsuit Prelim Winner
1951 Charlotte Simmon   Little Rock   Vocal & Art Exhibition 3rd RU Swimsuit Prelim Winner
1952 Bonnie Nicksic   Hot Springs   Vocal / Dance    
1953 Helen Reed   Fayetteville   Tap Dance    
1954 Sarah Martin   Little Rock   Classical Vocal    
1955 Charlene Bowers   Helena        
1956 Barbara Banks   Conway Miss Conway Interpretive Ballet Semi Finalist Talent Prelim Winner
1957 Suzanne Scudder   Hot Springs University of Arkansas Vocal    
1958 Sally Miller   Pine Bluff   Classical Vocal Semi Finalist  
1959 Suzanne Jackson 19 N. Little Rock University of Arkansas Vocal    
1960 Claudette Smith 18 Star City Pine Bluff Vocal    
1961 Frances Anderson 19 Pine Bluff Pine Bluff Vocal 1st RU  
1962 Edye Addington 19 Texarkana State Teacher's  College Vocal    
1963 Donna Axum 21 El Dorado El Dorado Vocal WINNER  
1963 Pam Jackson            
1964 Karen Carlson 20 Fayetteville University of Arkansas Vocal 1st RU  
1965 Rhonda Oglesby 20 Pine Bluff University of Arkansas Vocal   Resigned
1965 Nita Van Hook            
1966 Mary Craig 18 Batesville Batesville Vocal / Dance    
1967 Sharon Evans 20 N. Little Rock Ouachita Baptist Univ Vocal / Dance   Swimsuit Prelim Winner
Miss Congeniality (Tie)
1968 Helen Gennings 20 Batesville Ouachita Baptist Univ Vocal    
1969 Marilyn Allen 20 N. Little Rock North Little Rock Acrobatic Ballet    
1970 Donna Connely 19 Hope Miss State College of AR Vocal Semi Finalist  
1971 Marilyn Morgan 20 Clarksville Clarksville Vocal   Non Finalist Talent
1972 Debbye Hazelwood 20 Magnolia Miss Southern State Coll. Piano    
1973 Becky Hume 23 Jonesboro Osceola Free Floor  / Balance Beam    
1974 Rhonda Pope 21 Hot Springs Hot Springs Vocal   Congeniality (Tie)
1975 Paula Roach 20 Jonesboro Jonesboro Piano   Swimsuit Prelim Winner
1976 Joyce McCormack 21 Little Rock White River Ballet en Pointe   Non Finalist Talent Winner
1977 Bunnie Holbert 20 Stuttgart White River Vocal   Swimsuit Prelim Winner
Non Finalist Talent
1978 Naylene Vuurens 20 Searcy Diamond Lakes Piano    
1979 Janet Holman 22 N. Little Rock University of Arkansas Vocal    
1980 Lencola Sullivan 22 Morrilton White River Blues Vocal 4th RU Swimsuit Prelim Winner
1981 Elizabeth Ward 20 Russellville White River Vocal WINNER Swimsuit Prelim Winner
1981 Micki Petrus            
1982 Mary Stuart 20 Little Rock White River Vocal / Dance Semi Finalist  
1983 Regina Hopper 24 Springdale Northwest Vocal   Non Finalist Talent
1984 Lisa Stevens 22 Arkadelphia Ouachita Baptist Univ Flute   Non Finalist Talent
1985 Christie Taunton 20 Camden Camden Vocal   Dr. Allman Scholarship
1986 Julie Russell 22 Ft. Smith Lake Dardanelle Piano Semi Finalist  
1987 Carole Lawson 22 Paragould University of Arkansas Flute / Piccolo    
1988 Patti Thorn 23 Hot Springs Diamond Lakes Vocal   Non Finalist Talent
1989 Marci LeWallen 22 Dardanelle Arkansas Valley Vocal / Banjo    
1990 Karissa Rushing 22 Benton White River Vocal    
1991 Heather Hunnicut 22 Fayetteville Northwest Vocal    
1992 Shannon Boy 21 Alma Diamond Lakes Flute    
1993 Nicole Bethmann 24 Rogers Diamond Lakes Vocal Semi Finalist  
1994 Beth Anne Rankin 24 Magnolia Diamond Lakes Piano   Non Finalist Talent
1995 Paula Montgomery 22 Cabot Greater Little Rock Vocal 2nd RU  
1996 Melonie McGarrah 22 Rogers White River Vocal    
1997 Stacy Freeman 22 Sheridan White River Tap    
1998 Erin Wheatley 22 Little Rock White River Vocal / Tap Semi Finalist  
1999 Brandy Rhodes 22 Hot Springs Lake Dardanelle Tap Semi Finalist  
2000 Sara Harris 20 Forrest City Miss Delta Vocal    
2001 Jessie Ward 21 Prescott Texarkana Tap Semi Finalist  
2002 Lauren Davidson 20 El Dorado White River Vocal   Swimsuit Prelim Winner
2003 Whitney Kirk 22 Cabot Three Rivers Vocal / Tap   Non Finalist Interview
2004 Lacy Fleming 22 Hampton Ouachita Baptist Univ Vocal 3rd RU  
2005 Eudora Mosby 23 Hazen Central Arkansas Vocal Top 10  
2006 Amber Bennett 23 Carlisle Central Arkansas Vocal   Pageant School Winner
2007 Katie Bailey 24 Conway South Arkansas Vocal Top 15  
2008 Ashlen Batson 21 Newark Spirit of Arkansas Flute Top 12  
2009 Sarah Slocum 23 Sheridan Ouachita River Vocal Top 15  
2010 Alyse Eady 22 Fort Smith South Central Vocal / Ventriloquism 1st RU  
2011 Kristen Glover 21 Stuttgart Ouachita Baptist Univ Tap    
2012 Sloane Roberts 19 Rison Heart of the Ozarks Tap    
2013 Amy Crain 23 Hot Springs Diamond Lakes Contemporary Clogging